Więzienie Fuchu.

Więzienie Fuchu znajduje się na zachód od Tokio w mieście Fuchu.

Zostało otwarte w 1935 roku i jest największym więzieniem w Japonii. Ma powierzchnie 22.6 hektara i jest otoczone 1.8 km murem o wysokości 5.5 metra.

Więzienie może pomieścić około 2600 więźniów. Japońscy więzniowie są umieszczani w celach kilku osobowych, a obcokrajowcy w celach pojedyńczych.

Przykładowa cela pojedyńcza:



Jakie są zasady?

Reguły określają codzienne, więzienne życie, co do każdej minuty.  Jeśli będziesz je przestrzegał co do joty, to możesz zebrać punkty i otrzymać pewne przywileje. Jeśli złamiesz jakąś zasadę z długiej ich listy, to możesz zostać ostro ukarany.
Niektóre z zasad:
  • Gdzie i kiedy umieszczać każdy z przedmiotów w celi.
  • Gdzie można cokolwiek pisać. Tylko w wyznaczonych do tego zeszytach, które są sprawdzane.
  • W jakis sposób stać lub siedzieć podczas inspekcji lub wolnego czasu.  Nie można sie opierać, leżeć czy dowolnie chodzić po celi.
  • Jak należy spać. Na plecach lub na boku, nigdy na brzuchu. Nie przykrywaj twarzy podczas spania. Nie czytaj, nie mów i nie poruszaj się podczas okresu przeznaczonego na sen.
  • Koc i łóżko nie może być używane poza okresem przeznaczonym na sen.
  • Jak maszerować. Poruszanie się po więzieniu odbywa się maszerując. Naruszenie tego będzie karane.
  • Kiedy i jak mówić. Ścisła cisza musi obowiązywać przez większość czasu. Podczas wolnego czasu, rozmowa powinna być toczona niskim głosem, tak aby nie przeszkadzać innym.  Zwracając się do strażnika należy okazywać najwyższy szacunek, lub zostaniesz ukarany.
  • Gdzie patrzeć. Wpatrywanie się w strażnika może skończyć się ukaraniem. Patrzenie w górę podczas posiłku jest karalne.  Otwieranie oczy podczas "refleksji, medytacji" jest karalne.
  • Przymusowa bezpłatna praca 6 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie.
    Zarobki z wypłaty idą na utrzymanie więźnia i na społeczeństwo. Więzień może otrzymać symboliczną wypłatę kilku złotych, którą to może przeznaczyć na zakup mydła czy nowej szczoteczki do zębów.
Istnieje około 11 stopni kary, od najlżejszej słownej reprymendy, do najcięższej czyli keiheikin albo hogobo.

  • Izolatka typu Keiheikin. Kara polega na pozostawaniu w bezruchu na kolanach i wpatrywanie się w ścianę przez cały dzień od 7 rano do 17, przez okres nawet do kilku miesięcy. Obcokrajowcom naogół zezwala się, na siedzenie na stołku.
    Izolatka jest pozbawiona wszelkich rzeczy osobistych. Osoby skazane na keiheikin nie mają pozwolenia na ćwiczenia, branie pryszniców, spotykanie się z innymi czy pisanie listów.

Opis byłego więźnia skazanego na keiheikin:
"Cela w której zostałem umieszczony miała zasłonięte okno i śmierdziała sikami. Ściany i podłoga otaczająca toaletę była zapleśniała. Było też wiele robaków. W celi nie było nic oprócz brudnego materaca. Wyjaśniono mi, że będe musiał siedzieć pośrodku celi zwrócony w kierunku drzwi przez cały dzień od 7:30 do 17. Powiedzieli mi, że mam trzymać ręce na kolanach i się nie ruszać. Tak bytowałem przez cały miesiąc! Codzienna racja ryżu i zupy, którą dostawałem wcześniej teraz została zmniejszona o połowę. Jeśli chciałem skorzystać z toalety musiał czekać na sygnał strażnika dwa razy dziennie. Żadnych ćwiczeń i jeden 15-minutowy prysznic co 10 dni. Zostałem złapany na ćwiczeniu w celi i dodali mi za karę do czasu w izolatce. Po okołu 40 dniach wypuścili mnie i umieścili w fabryce."



  • Izolatka Hogobo (Cela ochronna). Specjalna cela nie zawierająca żadnych mebli, oprócz winylowego łóżka, zlewu i dziury w ziemi służącej za toalete.
    Cela jest pod 24 godzinnym monitoringiem.
    Więzień jest skuwany kajdankami do przodu, lub tyłu skórzanego pasa na biodrach tak aby nie miał możliwości poruszania rękami. 
      
Jako że więzień ze skutymi rękami, nie ma możliwości ściągania spodni przy korzystaniu z toalety, jest on ubierany w specjalne spodnie z dziurą na tyłku.
Zmuszony jest też odżywiać się z plastikowej misji jak zwierzę.

Były więzień Hoshino Fumiaki wspomina, że był skazany na Hogobo dwukrotnie. Raz za umycie stopy po tym jak nadepnał na karalucha.

Osoby które nie szanowały wolności na zewnątrz, które nie zostały odpowiednio wychowane przez rodzinę, szkołę, otoczenie i łamały prawo, teraz przybywając do więzienia Fuchu są pozbawiani praw i zostaną wychowywani siłą na nowo i nauczeni posłuszeństwa, tak żeby zmienił się ich charakter, zachowanie, sposób myślenia i aby mieli szansę wrócić do społeczeństwa już jako normalni ludzie.

Niektórzy z zagranicznych więźniów po odbyciu wyroku, próbują zaskarżać japoński rząd i system więzienny za złe traktowanie i naruszanie Praw Człowieka.
W ten sposób powstało sporo artykułów i książek od Amnesty International i innych.

W jednym z artykułów, były zagraniczny więzień powiedział, że amerykańskie więzienia w porównaniu do japońskich to Disneyland.

Dla zainteresowanych film dokumentalny z polskimi napisami pt. "Japońskie Więzienie Fuchu."

Link do filmu.


---------
Przy opracowaniu artykułu posłużyłem sie fragmentami z:

- Artykułu Amnesty "Abusive Punishment in Japanese Prisons". Link: https://www.amnesty.org/download/Documents/152000/asa220041998en.pdf
- Książki "Prison Conditions in Japan". Link https://www.hrw.org/sites/default/files/reports/JAPAN953.PDF






1 comment:

  1. no jak widać kitajcą zostały stare nawyki z czasów jednostki 731

    ReplyDelete